Frosta Jvk

lördag, 4 april 2020
Av: admin

Välkommen till Frosta Jaktvårdskrets

Kretsnamn Frosta

       
Uppdrag Namn Tel Mail Ansvar
Ordf Cristian Albinsson 0708-879943 cristian.albinsson@gmail.com Viltövervakning, rovdjur
Vice ordf Tomas Sandberg 0705-746082 fisken6@spray.se vildsvin
Sekr Leona Stehn 0763-446166 leonastehn@hotmail.com  
Kassör Donald Kotorman 0735-074495 donald67kotorman@hotmail.com  
Ledamot Barbro Härse 0761-083292 barbro.harse@gmail.com medlemsansvarig
Ledamot Hans Röjås 0705-169154 19hans66@gmail.com Skytte
Ledamot Chris Lindgren 0734-454965 Christopher.l@ottobyggnads.se NVR, Hund
         
Suppleant Johannes   johann3z.johansson@hotmail.com skytte
Suppleant Mats Ola Åkesson 0702-042151 matsolaakesson57@gmail.com skytte
Suppleant Conny Anderberg 0734-101042 anderberg.conny@gmail.com Ungdomsansvarig
         
Valberedning Magnus Grönwall 0705-949503 magnus.gronvall@hoor.se sammankallande
Valberedning Lars Kroon 0737-532623 lars.e.kroon@gmail.com  
Valberedning Janine Kettels 073-0543811 janine.kettels@gmail.com  
         
Revisor Therese Herman 0703-796417 therese.herrmann@gmail.com  
Revisor Terese Espersson 0733-647764 terese.espersson@gmail.com  
Revisor Suppl Martin Månsson  070-5617142 martinmansson@telia.com  
Revisor Suppl vakant      
         
Korresp. Leona Stehn 0763-446166 leonastehn@hotmail.com  
         

Frosta jvk har skapat sig en Facebooksida: : https://www.facebook.com/frostajvk/ 

Frosta jvk GDPR-policy: policy gdpr frosta jvk

Aktiviteter 2019:

Välkommen 15/5, 5/6, 10/7 till Norra Frosta Jaktskytteklubb innan ni ger er ut på fågeljakt! Vi har ställt lerduvorna så de flyger på olika ställen för att efterlikna fågeljakt. Denna kvällen finns inga resultat eller prestige. Det handlar enbart om säkra skott och jaktsnack.

Nyfikna och vill prova på? Vapen finns att låna och ammunition att köpa (40 kr/ask).

Obs! Endast stålammunition storlek 6 eller 7, 24-28gram.

25 lerduvor kostar 30kr (samma pris oavsett medlem eller ej)

Drop-in mellan klockan 18 – 20.

Kaffe, läsk och choklad finns att köpa (fika kan alla jägare, inte bara de som jagar fågel, välkommen ni med).

Detta är ett samarbete mellan Frosta Jaktvårdskrets & Norra Frosta JSK, Östra Sallerups Jakt- & Viltvårdsförening. Under kvällen finns vi till er förfogande!!  

Lyckad ”Prova på viltspår” på Fulltofta  8 april 2017

Totalt kom det ca 50 personer och ett 30 tal hundar på vår prova på dag i Fulltofta. Många provade både att lägga och gå spår med sina hundar med goda resultat. Det gillades korv och snackades mycket jakt.

Kretsens NVR-jägare fanns också på plats med både information och en ”riggad” trafikolycka som innehöll blodspår från vägen till en trafikdödat vildsvin.

Dagens arrangemang var ett samarbete med Ö. Sallerup jakt och viltvårdsförening.

Nerladdningsbara filer

policy gdpr frosta jvk
Rubrik: policy gdpr frosta jvk (0 click)
Rubrik:
Filename: policy-gdpr-frosta-jvk.pdf
Size: 407 KB