Lång tradition av eftersöksträning hos Östra Sallerups Jakt & Viltvårdsförening 

måndag, 27 april 2015
Av: Uno

Redan 1983 började vi med blodspårträning och sedan dess har vi hållit på berättar föreningens ordförande Bengt Edqvist.

I mer än 30 år har föreningen efter ett uppskattat koncept ordnat så att medlemmarna varje vår kan träna sina hundar i eftersök. Sedan 20 år tillbaka träffas man under vårmånaderna i skogarna kring Fulltofta.  

Åtskilliga är de hundar och hundförare som under årens lopp tränat sina färdigheter i föreningens regi. Detta år deltar 7 ekipage i öppen klass och 10 stycken i anlagsklass. De sistnämnda instrueras av Marie Strauss medan Thomas Sandberg har ansvaret för öppen klassen.   

Deltagarna  turas om att lägga blodspår. Blod, vimplar och klövar tillhandahåller föreningen. Öppenklassarna träffas på fredags eftermiddagarna för spårläggning och samlas på lördags förmiddagarna för att gå spåren med sina hundar.

De i anlagsklass samlas på lördags morgnarna och lägger spår som gås efter någon timmes väntan. Tanken är att man lägger lika många spår som man går med sin hund.

Träningen börjar varje år i månadsskiftet februari/mars och avslut sker i början av maj. Vid avslutningen för året får deltagarna visa upp sina färdigheter för viltspårdomare och kan alltså bli officiellt godkända. Samtidigt koras årets klubbmästare bland deltagande ekipage.

Cai Inge Holm

PS

Även webredaktören har haft förmånen att få gästa östra Sallerup som framgår av bild och diplom.

 

Bildarkiv: 

 

Leave a Reply

You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

By submitting a comment here you grant Jägareförbundet Skåne a perpetual license to reproduce your words and name/web site in attribution. Inappropriate or irrelevant comments will be removed at an admin's discretion.